جستجوsepratorتماس با ماجداکنندهورود اعضاجداکنندهنقشه سايتجداکنندهصفحه اصلي
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير
تازه ها
درباره اصفهان

درباره اصفهان:
در ميان شهرهاي ايران اصفهان همچون جواهري است كه با وجود نوسانات تاريخي و گذر قرنها هنوز درخشش و شكوه خود را حفظ كرده است.
اين شهر آنچنان شاداب است كه گويي امروز زندگي را شروع كرده و با وجود اين آنچنان اصيل است كه گويي هميشه وجود داشته است.
فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان چنان با يكديگر سازگارند كه به نظر مي رسد هر يك بازتاب ديگري است. اصفهان تجلي كاملي از فرهنگ ايراني-اسلامي مي باشد.

اصفهان : شهر چهار فصل
شهر اصفهان در قسمت مركزي قلمرو ايران واقع در دشتهايي كه به موازات زاينده رود هستند ، قرار گرفته است.
قلمرو اصفهان به خودي خود در ناحيه اي نسبتا كوهستاني در مركز فلات ايران قرار گرفته كه شامل كوهستانهاي پوشيده از برف زاگرس در غرب به سمت كوير مركزي در شرق و شمال مي باشد. به دليل وجود مناطق با ارتفاع مختلف از سطح دريا شرايط اقليمي متنوعي در اين قلمرو موجود مي باشد.
به طور كلي با (سبب) كاهش ارتفاع از سطح دريا از غرب به شرق ، دما با (معيت / سبب) كاهش بارندگي افزايش مي يابد. نسيمي در سرتاسر اصفهان در چهار فصل جريان دارد. به ويژه بادهاي غربي و جنوب غربي در بهار و پاييز كه در طول زاينده رود حركت مي كنند لطافت خاصي را به آب و هواي شهر مي بخشند. اصفهان شهري با تغييرات فصلي منظم مي باشد. بهار در اواخر مارس با درختهاي پر شكوفه آغاز مي شود ، تابستان در اواخر ژوئن و پاييز در اواخر سپتامبر به همراه برگهاي ريزشي و زمستان سرد در اواخر دسامبر آغاز مي شوند. در ميان همه ي اين فصلها و ماه ها ،اصفهان در ماه (مي) در زيباترين و با شكوه ترين وضعيت خود مي باشد ، زماني كه نسيمي از آسمان به شهري رنگارنگ با هوايي خوشايند به همراه روشنايي جذاب ، مي وزد. اصفهان شهري است كه از تابش كامل آفتاب برخوردار است و تقريبا در سه چهارم سال آفتابي مي باشد.

اصفهان : موزه اي كه مردم در آن زندگي مي كنند

اصفهان با وجود تاريخچه ي قديمي و آثار باستاني فراوان آن يكي از شهرهاي نمونه جهان مي باشد.
برا ساس نوشته ي نويسنده ي فرانسوي ، آندره مالراكس ، فقط فلورنس و پكينگ با اصفهان قابل مقايسه مي باشند.
آثار تاريخي اصفهان شامل مجموعه اي از بهترين نمونه هاي گونه هاي متنوع از معماري ايراني در هزار سال پيش و بيشتر مي باشد. كيفيت و كميت اينگونه كارهاي هنري بسيار است و شاهكارهاي هنري معماري ايراني پس از اسلام مي باشد.
در ميان آثار تاريخي اصفهان مي توان انواع گوناگوني از گنبدها ، كاشي كاري ها ، گچ كاري ها ، ديوارنگاري ها ، و خطاطي ها را به بهترين وجه خود مشاهده كرد.
كارهايي كه اعتقاد مذهبي پديد آوردندگان خود را آشكار مي كنند و به طرز چشمگيري بيننده ي خود را مجذوب مي كنند كه گويي بيننده به زمان و احساسات پديد آورنده كشيده مي شود ، در دنيايي كه سرشار از نور و لطافت است.

اصفهان : دنياي هنر
اصفهان شهر صنايع دستي ايراني و هنرهاي سنتي ناميده مي شود. محصولاتي از اين قبيل نقشي اساسي را در صادرات ايران به ويژه به اروپا ايفا مي كنند. هنرهاي سنتي معاصر و صنايع دستي اصفهان در حقيقت ادامه اي از هنر دوره ي صفوي توسط استادان صنعتگر مي باشد. اشيايي كه توليد مي كنند توسط ايرانيان و افراد خارجي مورد قدرداني قرار گرفته و نقش اصلي را در صادرات اصفهان ايفا مي كنند.
قالي بافي ، كنده كاري ، نقاشي مينياتور ، معرق كاري ، كاشي كاري ، نقره دوزي ، پارچه و مينا كاري در ميان هنرهاي مهم اصفهان مي باشند.
هنرمندان معاصر اصفهان ابداعات جديدي را در سالهاي اخير در زمينه ي نقاشي مينياتور ، كاشي كاري و كنده كاري انجام داده اند . اصفهان همچنين سنت موسيقي ديرينه اي دارد. امروزه عالمان موسيقي در موسيقي ايراني به لهجه ي اصفهاني صحبت مي كنند.

اصفهان امروزي :
اصفهان در دهه هاي اخير پيشرفت چشمگيري داشته است. اصفهان چهره اي از يك شهر مدرن را با افزايش جمعيت ، گسترش مناطق و خيابان هاي جديد ، ساختمانها و كارخانه ها كسب كرده است.
اصفهان به دنبال انقلاب اسلامي پيشرفت سريع تري داشته است و با وجود اين و با همه ي اين تغييرات هنوز اصالت خود را حفظ كرده است.

آب و هوا:
اصفهان اقليم قاره اي خشك به همراه فصلهاي مختلفي دارد. ماهها ي تابستان از ژوئن تا آگوست گرم و خك مي باشند ؛ ماههاي زمستاني از دسامبر تا فوريه سرد به همراه ريزش اتفاقي برف مي باشند.
بنابراين بهترين زمان براي ملاقات از اصفهان بهار و پاييز است. زماني كه هوا آفتابي ، خوشايند و مناسب براي گردش و فعاليتهاي ديگر است. اگرچه در اين شهر گرما و سرما به حد افراطي به وجود مي آيد ، اما سرما بيش از سه ماه دوام نمي آورد. در زمستان به ندرت برف مي بارد. باران معمولا در مارس و آوريل مي بارد كه احتمالا به دليل بخار حاصله از ذوب شدن برفها مي باشد. يك باد غربي در سرتاسر تابستان مي وزد ، زماني كه خورشيد غروب مي كند وزش باد شروع مي شود و آنچنان در شب سرد مي شود كه نياز به پوشيدن كت پشمي مي باشد. بهار در فوريه آغاز مي شود كه هوا مطبوع و شهر بسيار زيبا مي باشد.1394/07/12 تاریخ به روزرسانی:
2167 تعداد بازدید:
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal