تماس با مسئولینارتباط با ماعضویت و ورود اعضاعضویت و ورود اعضانقشه سایتنقشه سایتاعضا هیئت علمیاعضا هیئت علمیدانشجویاندانشجویانصفحه اصلی
 
جستجو:
اداره حراست
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
سخن روز
height=25
1395/04/10 تاریخ:
رهبر معظم انقلاب اسلامي در در ديدار رئيس و مسئولان قوه قضاييه: رهبر معظم انقلاب اسلامي در در ديدار رئيس و مسئولان قوه قضاييه:
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، در ديدار رئيس و مسئولان قوه قضاييه، سلامت دستگاه قضا و تلاش مستمر براي جلب رضايت مردم را وظيفه مهم و هدف اساسي قوه قضاييه خواندند و با اشاره به نزديك شدن روز جهاني قدس تأكيد كردند: به فضل الهي روز جمعه، بار ديگر فرياد يكپارچه دفاع از مردم مظلوم فلسطين در سراسر ايران و دنياي اسلام بلند خواهد شد و امت اسلامي به فريضه مهم دفاع از مظلوم عمل خواهد كرد.
رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي اين ديدار با گراميداشت ياد و خاطره شهيد آيت الله بهشتي پايه‌گذار قوه قضاييه به عنوان مديري خوش فكر، قاطع، مدبر و پيگير، از زحمات و تلاشهاي مسئولان عالي قضايي، مديران و كاركنان قوه قضاييه صميمانه تشكر كردند.
ايشان با تجليل از رئيس قوه قضاييه به عنوان شخصيتي عالِم، فرزانه و جامع، گفتند: دستگاه قضايي از جهت وظايف ذاتي همچون نظارت بر اجراي قانون، و پيشگيري از جرم و همچنين از جهت حضور رئيس قوه قضاييه در شوراهاي عالي و اصلي نظام و تأثيرگذاري در سياستهاي كلان، داراي اهميت بسيار بالايي است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: به دليل اين اهميت مثال زدني، اقدامات و عملكرد قوه قضاييه همواره از حساسيت خاصي برخوردار بوده و همچنين اين قوه هدف تهاجم ها و تبليغات سوء زيادي قرار دارد.
ايشان خاطرنشان كردند: تبليغات مغرضانه رسانه هاي بيگانه و تهاجم به قوه قضاييه، در دوره كنوني افزايش بيشتري پيدا كرده كه دليل آن مواضع انقلابي، ارزشي و صريح رئيس دستگاه قضايي و مسئولان عالي اين قوه است.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر جلب رضايت مردم به عنوان وظيفه اي اسلامي و هدفي مبنايي، «حفظ سلامت قوه قضاييه» را اصلي ترين عامل جلب رضايت مردم دانستند و تأكيد كردند: بايد در داخل قوه قضاييه با افراد متخلف و فاسد در همه استانها و شهرها، با جديت و قاطعانه برخورد شود و اين شيوه بايد استمرار يابد.
ايشان خطاب به مسئولان دستگاه قضايي گفتند: سلامت قوه قضاييه را در درجه اول اهميت قرار دهيد و آن را يك كار اساسي بدانيد.
 حضرت آيت الله خامنه اي همچنين بر ضرورت اطلاع رساني در خصوص برخورد با افراد خاطي در داخل دستگاه قضايي تأكيد كردند.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: معدود افرادي كه در داخل قوه قضاييه مرتكب فساد و اقدامات خلاف مي شوند، علاوه بر خيانت به مديران و كاركنان خدوم و زحمتكش دستگاه قضايي، به مردم نيز ظلم مي كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي برنامه محوري و زمان بندي براي اجراي برنامه ها، پيشگيري از جرم و اصلاح قوانين را از ديگر الزامات اهميت بسيار بالاي قوه قضاييه و خروجي مطلوب اين قوه برشمردند و با تأكيد مجدد بر لزوم كاهش مجازات حبس گفتند: بايد با استفاده از افراد صاحب نظر و كارشناسان مجرب، براي مجازات هاي جايگزين زندان برنامه ريزي و طراحي شود.
ايشان همچنين درخصوص موضوع پيشگيري از جرم خاطرنشان كردند: اين موضوع بسيار مهم و فرا قوه اي است كه نيازمند انديشه، علم و تجربه است.
رهبر انقلاب اسلامي يكي از كارهاي بسيار ضروري در قوه قضاييه را، انعكاس خدمات اين قوه و اطلاع رساني آنها به مردم دانستند و افزودند: بايد براي انعكاس حجم سنگين كارهايي كه در دستگاه قضايي انجام مي گيرد، از شيوه هاي جديد و جذاب اطلاع رساني و تبليغي استفاده شود.
رهبر انقلاب اسلامي آموزش جذاب مسائل عمومي حقوقي و قضايي به مردم را موجب كاهش مراجعه به دادگستري ها خواندند و به مسئولان قضايي توصيه كردند فراهم كردن زمينه استفاده مردم از مشورتهاي قضايي 24 ساعته را مورد توجه جدي قرار دهند.
ايشان، فعال تر شدن قوه قضاييه در پيگيري حقوقي قضاياي بين المللي را ضروري دانستند و افزودند: پيگيري حقوق پايمال شده ملت ايران به علت تحريم ها، در دستور كار قضايي قرار گيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به حكم دادگاههاي امريكا براي دست اندازي به دارايي هاي ملت ايران به بهانه هاي واهي و اتهامات بي اساس، خاطرنشان كردند: تضييع حقوق ملت ايران به واسطه تحريم ها، واقعيتي است كه بايد در سطح جهاني پيگيري قضايي شود.
«پيگيري حقوق هزاران قرباني تروريسم در ايران»، «اقامه دعوا عليه دولتهايي كه قاتلان اين قربانيان را حمايت آشكار و پنهان مي كنند» و «دفاع حقوقي از شخصيتهاي مظلوم مسلمان در سراسر جهان» از ديگر مواردي بود كه رهبر انقلاب به مسئولان قضايي توصيه كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي احياي حقوق بشر اسلامي را در سطح جهان، وظيفه ديگر دستگاه قضا خواندند و خاطرنشان كردند: حقوق بشري كه غرب مي گويد بر مبناي غلطي تنظيم شده و لازم است حقوق بشر اسلامي با پايه هاي متقن و عقلاني در افكار عمومي جهان و مجامع حقوقي تبيين و پيگيري شود.
ايشان اعلام رسمي «چشم بستن سازمان ملل بر جنايت جاري و كودك كشي در يمن را در ازاي گرفتن پول از برخي كشورها»، باعث شرمندگي بشريت خواندند و افزودند: اين رسوايي، ضد حقوق واقعي بشر است و بايد در سطح جهان، روي آن كار حقوقي و قضايي كنيم.
رهبر انقلاب در پايان در نوعي جمع بندي از سخنانشان، تأكيد كردند: قوه قضاييه بايد صددرصد انقلابي باشد و انقلابي عمل كند.
ايشان خاطرنشان كردند: البته انقلابي گري بر خلاف نظر و تبليغ برخي ها، تندروي نيست بلكه انقلابي گري يعني «عادلانه، خردمندانه، دقيق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربايستي عمل كردن».
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه گزارشي از مهمترين اقدامات و فعاليتهاي اين قوه بيان كرد.
آيت الله آملي لاريجاني، حجم خدمات قوه قضائيه را گسترده خواند و در اين خصوص به رسيدگي به بيش از 14 ميليون پرونده به دادگستريها و شوراهاي حل اختلاف و ارائه بيش از 70 ميليون خدمات ثبتي در سال گذشته اشاره كرد.
رئيس قوه قضائيه، «تشديد نظارت بر عملكرد قضات و كاركنان» و «مبارزه جدي با فساد به منظور تأمين سلامت دستگاه قضايي» را از ديگر اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: «برخورد بدون ملاحظه و مقتدرانه با مفاسد اقتصادي» از جمله پرونده متهمان نفتي و رسيدگي به پرونده هاي معوقات كلان بانكي و «ايجاد امنيت اقتصادي براي توليد و سرمايه‌گذاري» از مهمترين سياستها و اقدامات دستگاه قضا است.
آيت الله آملي لاريجاني همچنين با اشاره به تأكيدات رهبر انقلاب اسلامي بر كاهش تعداد زندانيان گفت: در اين خصوص دستورالعمل جامع و دقيقي تدوين شده است و به دنبال مجازاتهاي جايگزين حبس هستيم و ورودي زندانها نيز 20 درصد كاهش يافته است.
رئيس قوه قضائيه همچنين به فعاليتهاي انجام شده در خصوص «پيشگيري از جرم»، «برنامه‌محوري»، «تنقيح و اصلاح قوانين» اشاره كرد و كمبود بودجه و نيروي انساني را از مشكلات قوه قضائيه دانست.

118 تعداد بازدید:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal