كتابخانه

کتابخانه آزادگان

 

سیرتحول و تاریخچه کتابخانه:

     مدرسه عالی بازرگانی اصفهان در سال 1355 افتتاح و همزمان ، کتابخانه آن نیز با بیش از یکهزار جلد کتاب آغاز به کار نمود . با تاسیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد و انتقال مدرسه عالی بازرگانی به دانشگاه اصفهان، محل کتابخانه هم تغییر یافت و با تبعیت از جایگاه استقرار دانشکده مذکور، ابتدا در سال 1359 به ساختمان قبلی کتابخانه مرکزی دانشگاه واقع در مجاورت مجموعه کلاسهای عمومی، سال 1360 به محل دبیرخانه سابق در حد فاصل دانشکده زبانهای خارجی و دانشکده ادبیات و سال 1362 به ساختمان فعلی دانشکده علوم اداری و اقتصاد انتقال یافت.
در سال 1366 بعد از وقوع حادثه ناگوار آتش سوزی کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان به دلیل ضرورت ایمن سازی سایر کتابخانه های دانشگاه و همچنین عدم تناسب فضای اختصاصی کتابخانه با منابع موجود، پیشنهاد احداث ساختمان جدید ارائه و پس از تصویب اقدام به احداث گردید. نهایتا عملیات ساختمانی کتابخانه جدید در سال1370 به اتمام رسید و همزمان با ورود اولین گروه از آزادگان دفاع مقدس به میهن اسلامی افتتاح گردید و به نام کتابخانه آزادگان نام گذاری شد. در سال 1396 و همزمان با آغاز طرح تجمیع کتابخانه های دانشگاه اصفهان ، کتابخانه دانشکده فنی و مهندسی که پیش از آن در سال 1394 با کتابخانه دانشکده مهندسی عمران و حمل و نقل ادغام شده بود، به مجموعه کتابخانه آزادگان پیوست. در حال حاضر این کتابخانه شامل منابع اختصاصی برای چهار دانشکده علوم اداری و اقتصاد، فنی و مهندسی، مهندسی عمران و حمل و نقل و دانشکده مهندسی کامپیوتر است.

 

فضاهای کاربردی:

بنای جدید کتابخانه بالغ بر 4000 متر مربع وسعت دارد که در دو طبقه احداث شده و در طراحی آن ترکیبی از معماری مدرن و سنتی به کار رفته است.
از این رو نوع معماری و اجرای سقفهای بلند وغیر مسطح، نمائی ویژه و فضائی ایده آل بوجود آورده است. طبقه اول به مخازن کتابخانه و سالن مطالعه برادران و طبقه دوم نیز به سالن مطالعه خواهران اختصاص یافته است.

 

رده بندی و تنظیم منابع:

کتب موجود در مخزن کتابخانه بر اساس موضوع و با روش رده بندی دیوئی تنظیم و به تفکیک فارسی ، لاتین ، مرجع و غیر مرجع چیده شده است . دستیابی به منابع نیز از طریق جستجو در نرم افزار کتابخانه با شاخصه های عنوان – مولف – موضوع و .... امکان پذیر خواهد بود.

 

منابع موجود در کتابخانه:

      کتاب:

         کتابخانه آزادگان با داشتن 70000 جلد کتاب فارسی ولاتین مرتبط با رشته های آموزشی دانشکده های مربوطه، کتابهای عمومی و مرجع دارد که به مرور زمان خریداری شده و یا به کتابخانه اهداء  گردیده است. بخشی از کتابهای موجود نیز با گسترش رشته ها و یا انتزاع آن از سایر دانشکده ها به این کتابخانه انتقال داده شده است .

 

 

    سی دهای موجود در کتابخانه : 

         لیست سی دی های ضمیمه کتابهای فارسی

           لیست سی دی های ضمیمه کتابهای لاتین
 

تازه های کتاب :

 

 


عضویت و مقررات:

 اعضای هیئت علمی ثابت ، حق التدریس و باز نشسته و کارکنان ( رسمی ، پیمانی ، قراردادی ) و بازنشسته دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشجویان دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاههای فوق الذکر می توانند بر اساس عضویت در کتابخانه مرکزی از منابع و امکانات کتابخانه آزادگان استفاده نمایند و در ضمن ورود به مخزن کتابخانه برای نامبردگان آزاد می باشد .کتابهای مرجع به امانت داده نمی شوند و مطالعه آن در محل کتابخانه بلامانع است .

اساتید و دانشجویان عضو کتابخانه می توانند با عضویت در طرحهای فراگیر ( امین و امانت بین کتابخانه ای ) از امکانات و منابع سایرکتابخانه های تحت پوشش هر طرح استفاده نمایند . متقابلا مراجعین خارج از دانشگاه نیز در قالب طرحهای فوق از خدمات این کتابخانه استفاده می نمایند .از سال 1387 برای آگاهی مراجعین ، اعضای کتابخانه و دوستداران کتاب فهرست منابع جدید و تازه خریداری شده با عنوان تازه های کتاب منتشر و در همین صفحه در اختیار قرار می گیرد.

 

روز و ساعت کار کتابخانه:

 کتابخانه آزادگان روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی15:30 آماده ارائه خدمات می باشد.

  

کارکنان کتابخانه:

همدم نوروزی ( مسئول کتابخانه)

 حمید پیری( کارشناس کتابخانه)

 

تماس با ما :

 آدرس : دانشگاه اصفهان .بلوار آزادگان. کتابخانه آزادگان.

 تلفن : 37935244 – 37935260

تاریخ به روز رسانی:
1400/07/24
تعداد بازدید:
2160
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان آزادی، دانشگاه اصفهان،میدان خوارزمی، ابتدای بلوار سلامت، ساختمان انصاری
کدپستی: 8174673441
تلفن: 37932685 تلفکس: 36682887
Powered by DorsaPortal