۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير

مرکز مشاوره آماری

نظر به گسترش روز افزون طرح و توسعه در بخشهای مختلف خدمات، صنعت، کشاورزی و همچنین رشد قابل توجه تحقیقات در زمینه های مختلف علمی در سالهای اخیر، استفاده از علم آمار و نیاز محققین به کاربرد آن بیش از پیش محسوس است. در اغلب این تحقیقات معرفی طرح های مناسب آزمایشی و نمونه گیری، تهیه و تنظیم پرسشنامه و آزمونها برای جمع آوری اطلاعات، شیوه تلخیص و تحلیل داده ها و در مجموع کاربست روشهای صحیح آماری از دغدغه های همیشگی پژوهشگران است. در پاسخ به نیازهای پژوهشی محققان و پژوهشگران و ارائه مشاوره های آماری مبتنی بر علم آمار ایجاد و توسعه مراکز مشاوره آماری امری ضروری است. از سوی دیگر بهره گیری و استفاده از ظرفیتهای علمی گروه آمار و رفع نیازهای مشاوره ای یک تکلیف است. در راستای رفع نیازهای مشاوره ای و همچنین بهره برداری لازم از پتانسیل موجود، گروه آمار دانشگاه اصفهان همزمان با سال جهانی آمار در چارچوب شیوه نامه ای که در پی خواهد آمد اقدام به ایجاد مرکزی مستقل ولی زیر نظر گروه آمار به نام "مرکز مشاوره آماری" نموده است که در ادامه به اختصار "مرکز" نامیده می شود.1. اهداف

- ایجاد مرکزی ثابت به عنوان کانونی برای رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی مرتبط با مشکلات و معضلات آماری جامعه بویژه در بخشهای طرح و توسعه، کنترل کیفیت واحدهای تولیدی و بازرگانی اعم از حقوقی و حقیقی.

- ارائه خدمات از طریق نظارت، مشاوره آماری و اجرای طرحهای تحقیقاتی درون و برون دانشگاهی با تایید، نظارت و هماهنگی معاونت پژوهشی دانشگاه.

- همکاری در اجرای طرح‌های ملی مراکز آماری ایران، اعم از طرح‌های نمونه‌ای و سرشماری، همراه با تحلیل آن داده‌ها.

- افزایش آگاهی دانشجویان و متقاضیان به تخصصی بودن مشاوره های آماری.

- آموزش، ترویج و فراگیر نمودن روشهای نوین آماری از جمله کاربرد نرم افزارهای آماری در تحقیقات.

- ارتقاء کیفیت یافته‌های علمی از طریق افزایش همکاری بین گروه آمار و پژوهشگران سایر علوم در داخل و خارج از دانشگاه.

- افزایش انگیزه و بهره برداری از ظرفیتهای دانشجویان آمار اعم از کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از طریق مشارکت دادن آنها در مشاوره یا انجام طرحهای آماری.

- حمایت از پژوهشگران جوان و تحصیلات تکمیلی از طریق ارائه مشاوره آماری برای انجام رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان و سایر موسسات و دانشگاه‌ها.2. خدمات

عمده خدمات مرکز به شرح زیر است:

- مشاوره: عبارت است از ارائه کلیه خدمات مشاوره‌ای آماری به متقاضی در جهت رفع مشکلات آماری در راستای انتخاب صحیح طرح و روش نمونه‌گیری، اصلاح داده‌ها و داده کاوی و انتخاب روش های مناسب آماری در تحلیل داده‌ها.

- همکاری: عبارت است از مشارکت مسقیم یا غیرمستقیم در اجرای پروژه‌ها و طرح‌های آماری و یا نظارت بر آنها.

- آموزش: عبارت است از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز برای کاربران، محققین، مدیران و ... در زمینه های مختلف مانند روش تحقیق، تحلیل پرسشنامه و نرم افزارهای به روز آماری. همچنین این مرکز با برگزاری سخنرانی‌های دوره‌ای و تحلیل مثال‌های تجربی از عواقب عدم استفاده درست از مباحث آماری در طرح‌های تحقیقاتی و ارائه راهکارهای مناسب، لزوم استفاده صحیح از آمار را روشن‌تر نماید.
سایر خدمات: اعم از کمک به تهیه و تدوین فنی بخش آماری گزارش‌ها، مقاله‌ها و طرح‌های پژوهشی.
 
 
اعضای کمیته فنی:

1- دکترمنوچهر خردمندنیا
2- دکتر ایرج کاظمی
3- دکتر احسان زمان زاده
4- دکترمحمد محمدی
5- دکتر فرخنده السادات سجادی
محققین عزیزی که مایل به دریافت خدمات مشاوره آماری هستند می توانند به طرق زیر با مرکز ارتباط برقرار کنند:

1- مراجعه حضوری به آقای سعید حیاتی درروزهای شنبه از ساعت 8 تا 12 صبح

2- ملاقات با مسئول مرکز (دکترخردمند نیا ) روزهای شنبه وسه شنبه ساعت 8 تا 9 صبح

3-گذاشتن پیام برای مسئول مرکزبه آدرس تلگرام : 09131077197

4- ملاقات با یکی از اعضاء کمیته فنی مرکزدرساعات رفع اشکال همکاران : دکتر سجادی ، دکتر زمان زاده ، دکتر کاظمی و یا دکترمحمدی.
 
آدرس مرکز:
اصفهان، خیابان آزادی، دانشگاه اصفهان، ساختمان آمار و ریاضی

تلفن: 37934677-031
تاریخ به روز رسانی:
1402/02/11
تعداد بازدید:
2472
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان آزادی، دانشگاه اصفهان
کدپستی: 8174673441
تلفن: 2640-03137932128 تلفکس: 03136687396
Powered by DorsaPortal