الکترونیک

در زیرگروه الکترونیک گروه مهندسی برق دانشگاه اصفهان تخصص­ های متعددی وجود دارد که در هر یک فعالیت­های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با آن زمینه خاص صورت می­گیرد. در ادامه تخصص­ های مختلف این زیرگروه معرفی می­گردد:

طراحی مدارهای کم توان و مجتمع: موضوع اصلی این زمینه تخصصی طراحی مدارهای آنالوگ و همچنین مدارهای ترکیبی آنالوگ/دیجیتال است. یکی از اهداف اصلی طراحی چنین مدارهایی کاهش توان مصرفی و بهبودکارآیی مدار جهت استفاده در کاربردهایی نظیر اینترنت اشیاء، حسگرهای خود تغذیه و سنسورهای قابل نصب روی بدن می­باشد. قسمت عمده­ای از تحقیقات انجام شده در این زمینه در گروه پژوهشی حسگرها و واسط ها صورت می­گیرد. موضوعات تحقیقاتی تعریف شده در این زمینه شامل شبیه ­سازی مدارهای مجتمع، پیاده­ سازی عملی مدارهای طراحی شده و مجتمع­ سازی طرح­های مداری می­شود. از جمله طرح­های تحقیقاتی صورت گرفته در این زمینه تخصصی می­توان به حسگرهای کنترل کیفی در صنایع فولاد سازی و همچنین مدارها و بردهای واسط طراحی شده جهت ارتباط با اطلاعات تولید شده در خطوط تولید اشاره نمود.

الکترونیک قدرت: در این شاخه با استفاده از نیمه هادی­های قدرت، انواع مبدل­های الکترونیک قدرت طراحی و پیاده­ سازی می­شوند که کاربردهای مختلف از جمله در منابع تغذیه سوئیچینگ، منابع تغذیه اضطراری، درایو موتورهای الکتریکی، خودروهای الکتریکی و انرژی­ های تجدیدپذیر دارند.

الکترونیک فرکانس بالا: در این شاخه با استفاده از ادوات نیمه هادی، سیستم­ ها و مدارهای فرکانس رادیویی طراحی و پیاده­ سازی می­گردد. فعالیت­های مرتبط با این زمینه در گروه پژوهشی رادار صورت می­گیرد. از جمله این فعالیت­ها می­توان به بهینه ­سازی و طراحی زیرسیستم­ ها و سیستم­ های انواع رادار جستجوگر و تعقیب در باندهای مختلف فرکانسی (از باند VHF تا 18 GHZبهینه­ سازی و مدرن کردن رادارهای موجود اعم از رادارهای صنعتی و مراقبت پرواز و طراحی و ساخت بخش­ها و قطعات مایکروویو خاص اشاره نمود و انجام موفق بیش از 18 پروژه بزرگ و ملی که برخی از آن­ها به مرحله تولید رسیده است (و تقدیرنامه­ های متعدد دریافت نموده اند) از سوابق کاری این گروه محسوب می­شود.

اداوات نوری و نیمه هادی: امروزه تنوع گسترده مواد نیمه هادی و فناوری­های ساخت پیشرفته، امکان تحقق انواع افزارهای الکترونیکی و نوری را بیش از گذشته فراهم آورده است و بر این اساس ایده­ های جدید و کاربردی در این حوزه همواره مورد توجه بوده است. در این میان، استفاده از فناوری های میکرو ساختارها و نانو ساختارها در ایجاد افزارهایی با کارایی بالاتر و یا قابلیت­های جدید به­ ویژه در حوزه حسگرهای الکترونیکی و نوری از مهم­ترین رویکردهای تحقیقاتی در این حوزه است و مدل­سازی نظری و پیاده­ سازی آزمایشگاهی ایده­ های کاربردی در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار گردیده است.

الکترونیک دیجیتال: در حوزه الکترونیک دیجیتال، دانشجویان به طراحی و تحقق سیستم­های دیجیتال، از سطح طراحی الگوریتم و نرم افزار تا پیاده­ سازی سخت­ افزاری می­ پردازند. در گروه مهندسی برق دانشگاه اصفهان، تحقق سخت­ افزاری، بسترهای مختلفی از جمله VLSI ، FPGA ، GPU ،DSP  و CPU را شامل می­شود. در سطح الگوریتم، تمرکز روی پردازش کاربردی سیگنال، و غالبا تصویر و ویدئو و نیز حوزه ماشین بینایی است. علاوه بر آن، توجه خاصی به استفاده از ابزارهای مختلف حوزه هوش مصنوعی، در طراحی الگوریتم­ های پردازش می­شود. با توجه به وجود پروژه­ های برون دانشگاهی متعدد در این حوزه، امکان فعالیت و همکاری برای دانشجویان علاقه مند وجود دارد.

اعضای هیأت علمی این زیرگروه عبارتند از:

·     دکتر مهدی حبیبی: مدارهای کم توان و مجتمع

·     دکتر محمد کاظمی: الکترونیک دیجیتال

·     دکتر حمیدرضا کریمی: ادوات نیمه هادی و نوری

·     دکتر پیمان معلم: الکترونیک دیجیتال

·     دکتر محسن میوه ­چی: الکترونیک فرکانس بالا

·     دکتر مهدی نیرومند: الکترونیک قدرت

 

تاریخ به روز رسانی:
1400/02/07
تعداد بازدید:
5025
Powered by DorsaPortal