آزمایشگاه میکرو کنترلر

سرپرست آزمایشگاه: دکتر پیمان معلم

ارائه دهنده: سید محمد رحیم پور

کارشناس آزمایشگاه: مهندس صالحی

هدف از این آزمایشگاه آشنایی با مفاهیم مربوط به میکروکنترلر برای پیاده سازی سیستم های دیجیتال است.


آزمایش 1- جلسه یکم و دوم: یادآوری مفاهیم پایه میکرو کنترلر و زبان اسمبلی

    

در این آزمایش مفاهیم کلی و مبانی برنامه نویسی به زبان اسمبلی یاد آوری می شوند و چند برنامه ساده به زبان اسمبلی بررسی می شود.

 آزمایش 2- جلسه سوم و چهارم: کار با ورودی-خروجی های دیجیتال    

در این آزمایش، نحوه کار با پایه های میکروکنترلر برای خواندن و نوشتن داده های دیجیتال مورد بررسی قرار می گیرد و تعدادی از کاربردهای پایه ها به شکل وروردی خروجی دیجیتال در قالب چند مثال کاربردی معرفی می شود.

آزمایش 3- جلسه پنجم و ششم: کار با واحد مبد آنالوگ به دیجیتال میکرو کنترلر  

خواندن و تفسیر ولتاژهای آنالوگ را می توان از مهم ترین کاربردهای میکروکنترلرها دانست. در این آزمایش نحوه خواندن و تصمیم گیری بر اساس ولتاژهای آنالوگ مورد بررسی قرار خواد گرفت. علاوه بر آن چند سنسور کاربردی که خروجی های آنالوگ دارند معرفی خواهد شد و از آن ها در چند پروژه کاربردی استفاده خواهد شد.

آزمایش 4- جلسه هفتم و هشتم: کار با واحد تایمر-کانتر میکرو کنترلر

زمان سنجی یکی از مهم ترین بخش ها در بسیاری از سیسم های دیجیتال است. در این آزمایش دانشجویان با مفاهیم مرتبط با زمان سنجی و محاسبه فرکانس به کمک میکروکنترلرهای AVR آشنا می شوند و در قالب چندین مثال ، این مفاهیم را تمرین خواهند کرد.

 

آزمایش 5- جلسه نهم و دهم:  تولید امواج مدولاسیون پالسی و راه اندازی موتور ها

تولید امواج مربعی با فرکانس و سیکل وظیفه دلخواه در راه اندازی بسیاری از مدارات از جمله راه اندازی انواع موتورهای DC ، مبدل های ولتاژ و ... امری ضروریست در این آزمایش نحوه تولید این امواج و استفاده از آن ها برای راه اندازی موتور های DC ساده بررسی خواهد شد.

        

آزمایش 6 و 7- جلسه یازدهم و دوازدهم: کار با واحد ارتباط سریال و مرور مطالب آزمایش های قبلی

ارتباط با قطعات و ماژول های دیگر امری ضروری برای استفاده از قابلیت های سایر ماژول ها و کمک به عملکرد آن ها است. یکی از محبوب ترین ارتباط های سریال، ارتباط سریال UART است. در این آزمایش ها با تاکید بر یادگیری نحوه ارسال و دریافت داده با استفاده از پروتکل ارتباطی UART ، مطالب آزمایش های پیشین نیز دوره خواهد شد.

 

تاریخ به روز رسانی:
1400/02/26
تعداد بازدید:
3592
Powered by DorsaPortal